Wyszukiwarka połączeń PKP

Lista dworców kolejowych w Polsce


Co jest przyczyną opóźnień PKP?


Opóźnienia pociągów PKP. Gdzie jest pociąg? Sprawdź, dlaczego pociąg PKP się spóźnia. Informacje o opóźnieniach.

Opóźnienie PKP

W podróżowaniu pociągami najbardziej uciążliwe mogą okazać się opóźnienia. W wielu przypadkach skracają one czas urlopu, obniżając przy tym komfort podróży pasażerów. Pociągi mają średnie opóźnienie od 6 do 21 minut. Z drugiej strony średnie opóźnienie dla tej trasy (czyli wszystkich przystanków komercyjnych) wynosi 18 minut. Urząd Transportu Kolejowego w danych za 2021 r., podkreślił, że “20% opóźnień pociągów wynika z niekorzystnych warunków pogodowych, kolizji, incydentów wymagających interwencji policji lub karetki pogotowia”.

Dlaczego pociąg się spóźnia?

Z jakich powodów może spóźniać się pociąg? Wyróżnia się kilka najpoważniejszych przyczyn, które mogą powodować czasochłonne opóźnienia pociągów PKP.

Remonty trakcji PKP

W ostatnim czasie kolej otrzymała ogromne sumy pieniędzy na remonty linii. Wiele remontów, które są przeprowadzane, często wymaga zamknięcia jednego toru. A ponieważ pociągi w obie strony jeżdżą po jednym torze – nie ma solidnego toru – trzeba poczekać, aż drugi przejedzie. Co prawda rozkłady jazdy są często ułożone w taki sposób, aby wszystko przebiegało gładko, ale wystarczy, że pociąg wyjdzie poza jego „okienkowy” czas i robi się trochę bałagan. Przy remontach najczęściej obowiązują również ograniczenia prędkości. Często nie są one ujęte w zaplanowanym czasie dojazdu.

Usterki pociągów PKP

Na kolei pracuje dużo sprzętu. Lokomotywy i wagony oraz wszelkie urządzenia SRK (sterowania ruchem kolejowym) mogą ulec uszkodzeniu. Alternatywnie rezultatem może być to, że czujnik przy torach wykrywa przegrzanie jednego z kół lokomotywy lub wagonu. Następnie trzeba sprawdzić, czy nie ma problemów i ewentualnie odłączyć takie wagony od pociągu. Ogólnie rzecz biorąc, bez względu na to, co się stanie – pociąg musi się zatrzymać lub zwolnić. Powoduje to jego własne opóźnienie, natomiast może opóźnić pociąg z tyłu (lub przed nim — w zależności od priorytetu pociągu).

Wypadki jako przyczyna opóźnień PKP

To tutaj powstaje największe opóźnienie. Każdy wypadek (a wypadki to nie tylko potrącenia) to wezwania odpowiednich służb, prowizji, częstych zmian lokomotyw, a nawet kierowcy, który ma prawo odmówić dalszej jazdy. Nawiasem mówiąc, wypadki zwykle torują drogę dla ruchu w co najmniej jednym kierunku. Więc można się domyślić, że opóźni następny pociąg.

Złe warunki a opóźnienia PKP

PKP rzadko zwraca uwagę na złe warunki atmosferyczne planując godziny przejazdu, ale w wyjątkowych okolicznościach może ograniczyć prędkość.

Podróżni przyczyną opóźnień PKP

Niestety – podróżni są również bardzo częstą przyczyną opóźnień. Jak są spowodowane? Na przykład szukają swojego wagonu. Biegli z jednego końca peronu na drugi szukając swojego miejsca. Rozumiem też, że mają dużo bagażu i ciężko się przecisnąć przez korytarz. Ale z plecakiem można łatwo wsiąść do dowolnego wagonu i znaleźć swoje miejsce.

Gdzie jest pociąg? Jak sprawdzić opóźnienie?

Opóźnienia pociągów są wyświetlane na elektronicznych tablicach na stacjach kolejowych. Dla osób posiadających dostęp do internetu uruchomiony został portal pkp.info.pl, gdzie można sprawdzić punktualność swojego pociągu, trzeba tylko wybrać na stronie interesujący pociąg. Po wybraniu konkretnego pociągu zostanie wyświetlona cała trasa danego pociągu z zaznaczonymi punktami na różnych stacjach. Informacje o opóźnieniach pociągów można znaleźć również na stronie pkp.info.pl. W zakładce ”Znajdź pociąg” można sprawdzić, czy wybrany pociąg kursuje punktualnie albo spóźnia się. W tej samej zakładce możesz sprawdzić punktualność wszystkich pociągów na daną stację. Możliwe jest również wyświetlenie ich lokalizacji na mapie.

Popularne artykuły

Inne serwisy