Wyszukiwarka połączeń PKP

Lista dworców kolejowych w Polsce


PKP rezerwacja miejsc


PKP rezerwacja miejsc obok siebie. Czy w Intercity obowiązuje rezerwacja miejsc? Jak działa rezerwacja miejsc w pociągu? Rezerwacja miejsca PKP obok zajętego.

Rezerwacja miejsc w PKP

Jak zarezerwować miejsce w pociągach PKP? Wiele osób niezaznajomionych z jazdą pociągami zadaje sobie to pytanie. W PKP rezerwacja miejsc możliwa jest na kilka sposobów. Najbardziej tradycyjnym jest zakup biletu przy kasie. Każda kasa, niezależnie czy jest to kasa PKP Intercity, czy Polregio S.A., sprzeda bilet na dowolny pociąg. Należy pamiętać, że przy dużym zainteresowaniu danym przejazdem w kasie biletowej mogą być dostępne jedynie bilety PKP bez gwarancji miejsca siedzącego. Dodatkowo na dworcach mogą być rozmieszczone automaty, w których również można nabyć bilety na wybrany pociąg.

Jeżeli kolejka do kasy jest zbyt długa, zakupu biletu można dokonać u konduktora bezpośrednio w pociągu. W takiej sytuacji należy liczyć się z dodatkowym kosztem dwudziestu złotych. Ważne aby bilet u konduktora został zakupiony natychmiastowo po wejściu do pociągu. Najlepiej udać się do przedziału konduktorskiego lub zakupić bilet jeszcze na dworcu.

W PKP rezerwacja online również jest możliwa. Dla posiadaczy smartfonów lub innych urządzeń z dostępem do Internetu udostępniono możliwość zakupu biletu na pociągi Intercity, TLK i Regio. Rezerwacja telefoniczna miejsc PKP nie jest możliwa.

Rezerwacja miejsca PKP obok zajętego

W przypadku pociągów Intercity i TLK, gdzie każdy bilet jest przypisany do danego miejsca, możliwa jest rezerwacja obok miejsca już zajętego. Podczas zakupu biletu online należy zaznaczyć pole Rezerwacja obok miejsca już zajętego oraz wpisać numer wagonu i miejsca. Można także zarezerwować bilety na miejsca obok siebie. W tym celu najlepiej zakupić bilety razem wtedy automatycznie przydzielone zostaną miejsca sąsiadujące lub wskazać miejsce, na które chcesz dokonać rezerwacji.

System przydziału miejsc PKP został skonstruowany tak aby zapewnić pasażerom wygodę i komfort podróży. Aby rezerwacja miejsc PKP obok siebie przebiegła pomyślnie, najlepiej zakupić dwa bilety podczas jednej transakcji. Takim sposobem system przydzieli miejsca sąsiadujące. Oczywiście wyjątek stanowi sytuacja w której większość miejsc jest zajęta i nie ma możliwości przydziału miejsc obok siebie.

PKP bilet bez gwarancji miejsca siedzącego

Czasem, gdy pasażerów jest dużo, może zostać wystawiony bilet bez gwarancji miejsca. Jednak nie jest to powód do zmartwienia. Nie zostało przypisane jedynie miejsce siedzące. Nadal można podróżować pociągiem, na który bilet został zakupiony. Jednak jeżeli podróżny nie znajdzie wolnego miejsca siedzącego, będzie musiał odbyć podróż na stojąco.

Ciekawostką jest to, jak PKP przydziela miejsca siedzące. Polskie Koleje Państwowe mają świadomość, że komfort podróżujących to bardzo istotna kwestia. Bilety są sprzedawane w taki sposób, by osoby znajdujące się w przedziałach miały jak najwięcej miejsca dla siebie i nie zawadzały o siebie nogami. W jaki sposób to robią? W pierwszej kolejności PKP sprzedaje bilety na miejsca przy oknach oraz przy drzwiach. Bilety na miejsca środkowe sprzedawane tak, aby jeden pasażer nie siedział naprzeciw drugiego. Co ważne, wszelkie obostrzenia w związku z epidemią na ilość zajętych miejsc zostały zniesione. Oznacza to zakończenie polityki „Co drugie miejsce wolne”.

Popularne artykuły

Inne serwisy