Wyszukiwarka połączeń PKP

Lista dworców kolejowych w Polsce


Unowocześnione wagony PKP do 2026 roku


Unowocześnione wagony PKP do 2026 roku. Wygrany przetarg InnoTrans na unowocześnienie wagonów do pociągów PKP. Nowoczesne pociągi w Polsce.

Wagony PKP Intercity będą unowocześnione

Podczas ostatnich międzynarodowych targów kolejowych InnoTrans, które odbywały się 20-23 września 2022 roku w Berlinie, kierownictwo PKP Intercity podpisało umowę na naprawę i modernizację 59 wagonów. Druga strona tej umowy była firma PESĄ Bydgoszcz i za wykonanie umowy spółka otrzymała około 367 milionów złotych. Jest to bardzo ważny krok do wzmacniania parku wagonowego i polepszenia komfortu podróży.

W umowie zawarto informacje czego dokładnie dotyczy unowocześnienie. Po naprawie wagony będą przystosowane do prędkości 200km/h. Do dyspozycji podróżujących w środku wagonu będą dostępne następni usługi: WI-FI, indywidualnie oświetlenie, klimatyzacja, nowy i dynamiczny system informacji, który będzie prezentowany w tablicach świetlnych oraz nowe drzwi odskokowo-przesuwne. Czas na realizację unowocześnienia wagonów wyznaczono do 2026 roku, a pierwsze nowoczesne wagony w teorii powinny być odebrane od firmy po 250 dniach od momentu przekazania ich do PESY.

Współpraca PKP Intercity i PESA Bydgoszcz

Podpisanie umowy to dokładny przykład dobrej współpracy pomiędzy firmami PKP Intercity oraz PESA Bydgoszcz. Wcześniej PKP Intercity już odebrała od PESY 110 zmodernizowanych wagonów, które też przechodziły naprawę i modernizację na piątym poziomie utrzymania. Wartość poprzedniego kontraktu między firmami wynosiła 540,4 miliona złotych. Oprócz tego w Bydgoskich zakładach modernizowane również składy pojazdów ED74. Do tego czasu firma odebrała 7 z 14 pojazdów. Wartość takiej umowy kosztowała dla PKP Intercity 275 milionów złotych, a ostatni zmodernizowany skład od tej umowy trafi do firmy w 2023 roku. Pod koniec 2020 roku firma PKP Intercity odebrała od Bydgoskiej PESY 125 wagonów. W taki sposób zrealizowana umowa została warto 470 milionów złotych. Nowoczesne wagony już są do dyspozycji turystów i podróżujących w całej Polsce.

Inwestycja w ekologiczną kolej

W ramach działania strategii inwestycyjnej "PKP Intercity — Kolej Dużych Inwestycji" do 2030 roku firma planuje inwestować 27 miliardów złotych na nowoczesny tabor oraz przyjazne środowisku stacje postojowe dla pojazdów. W wyniku takiej strategii kierownictwo firmy planuje uruchamiać w 2 razy więcej pociągów, a norma prędkości w podróże będzie wynosić 160-200 km/h, co oferuje podróżniczym wysoki standard podróży. Pociągi PKP Intercity znacząco przyspiesza, ponieważ na dzisiejszy dzień prędkość pociągów stanowi około 120-160 km/h. Nowe funkcjonalności będą również dostosowane do różnych grup podróżujących, tak na przykład dla osób niepełnosprawnych lub dla rodzin z dziećmi. W planach do 2030 roku unowocześnić cały tabor przewoźnika, żeby zapewnić wysoki komfort i bezpieczeństwo podróży. Inwestycje do nowych wagonów powodują dalszy rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego. Firma PKP Intercity planuje się stać pierwszym przewoźnikiem państwowym, którego działalność będzie neutralną dla klimatu.

Popularne artykuły

Inne serwisy