Wyszukiwarka połączeń PKP

Lista dworców kolejowych w Polsce


Co to jest PKP?


Co to jest PKP? Sprawdź aktualne informacje o Polskich Kolejach Państwowych. Co znaczy skrót PKP? Kto nadzoruje PKP?

PKP Co znaczy skrót?

PKP to jeden z głównych środków transportu w dzisiejszych czasach, dlatego warto widzieć co oznacza ten skrót. Jak brzmi pełna nazwa PKP? Rozwinięcie tego skrótu to Polskie Koleje Państwowe.

PKP Co to takiego?

Najczęściej pojawiające się pytanie to, czym dokładnie jest PKP i kto jest właścicielem. PKP jest to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa która powstała w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Głównym właścicielem PKP jest Skarb państwa, którego prawa wykonuje Minister aktywów państwowych. PKP zajmuje się transportem w całej Polsce, a także jest odpowiedzialne za układanie rozkładu jazdy pociągów pasażerskich, towarowych oraz specjalnych.

Kto nadzoruje PKP?

Głównym nadzorcą PKP jest właściciel, czyli skarb państwa. Jego prawa wykonuje Minister aktywów państwowych a PKP S.A. pełni nadzór właścicielski nad spółkami grupy PKP. Formą prawna Państwowych kolei polskich zajmuje się spółka akcyjna.

PKP Podmioty zależne

Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa Spółki jest między innymi transport kolejowy, w tym zarządzanie liniami kolejowymi polegające na prowadzeniu ruchu kolejowego i transportowego. Podmiotami zależnymi w Polsce są np. PKP Cargo, PKP Intercity, PKP Regio, PKP S.A., PKP Pendolino, PKP PLK oraz wiele więcej.

  • PKP Cargo jest to największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce i drugi co do wielkości w UE, notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
  • PKP Intercity to polski przewoźnik kolejowy należący do grupy PKP, który obsługuje przewozy pasażerskie pod takimi markami jak: Twoje Linie Kolejowe, InterCity, Express Intercity i Express Intercity Premium. Przewoźnik oferuje również przewozy w wagonach które są wyposażone w sypialnie z miejscami do snu.
  • PKP Regio to pociąg osobowy spółki Polregio. Aby mieć możliwość przejazdu pociągiem należy posiadać taryfę Regio.
  • PKP S.A. to spółka skarbu państwa która pełni nadzór nad spółkami grupy PKP w celu zapewnienia najwyższych usług podczas przejazdu pociągiem PKP.
  • PKP Pendolino to pociąg przeznaczony do szybkich podróży sięgający nawet do 250 km/H który należy do rodziny włoskich elektrycznych zespołów dużej prędkości. Producentem pociągu pendolino jest Fiat Ferroviaria.
  • PKP PLK to Polskie linie kolejowe które należą do spółki z grupy państwa. PKP PLK odpowiada za zarządzanie państwową siecią linii kolejowych w Polsce która liczy ponad 19 tys. kilometrów.

Popularne artykuły

Inne serwisy