Wyszukiwarka połączeń PKP

Lista dworców kolejowych w Polsce


Rozkład Jazdy PKP


Co to jest rozkład jazdy PKP? Sprawdź kiedy zmienia rozkład jazdy pociągów, jak czytać rozkład jazdy i gdzie znaleźć rozkład jazdy PKP.

Kto odpowiada za rozkład jazdy pociągów?

PKP to Polskie Linie Kolejowe (w skrócie PKP PLK) - jest to firma z grupy Polskie Koleje Państwowe, które odpowiadają za zarządzanie sieci linii kolejowych w Polsce, które łączą 19 tysięcy kilometrów oraz synchronizację ruchu 6,5 tysięcy pociągów nie tylko pasażerskich, ale i towarowych. Spółki które zależne od PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to DOLKOM Wrocław, PNUIK Kraków, ZRK-DOM Poznań i PPM-T Gdańsk. Oprócz tego spółka jest odpowiedzialna za opracowywanie, układanie i aktualizowanie rozkład jazdy pociągów PKP w całym kraju. Żeby rozkład PKP zawsze był na bieżąco jest stosowany system elektroniczny konstrukcji rozkładu jazdy.

Gdzie znaleźć rozkład jazdy pociągów PKP?

W przypadku PKP rozkład jazdy można zobaczyć w różnych wyszukiwarkach połączeń, sieciowym rozkładzie jazdy na stronie internetowej oraz na dworcu lub przystanku. Jest wiele miejsc, w których można znaleźć plakatowy rozkład jazdy PKP z aktualną informacją o przejazdach. Rozkład jazdy pociągów różnych przewoźników znajduje się na ich stronach oficjalnych w zakładce "Rozkład jazdy" – w tym samym miejscu można uzyskać informacje o opóźnieniu lub utrudnionym ruchu pociągów.

Aby znaleźć rozkład jazdy intercity PKP można użyć oficjalnej strony internetowej. Na początku trzeba wybrać skąd i dokąd jedzie pociąg oraz datę kiedy ma odbyć się podróż. Później zostaje już tylko nacisnąć przycisk "szukaj". W ten sposób w przeglądarce można znaleźć aktualny rozkład intercity PKP.

Kiedy zmienia się rozkład jazdy PKP?

Roczny rozkład jady ulega zmianie raz do roku, często z soboty na niedzielę w drugi weekend grudnia. Takie zmiany dotyczą się nie tylko pociągów w Polsce, a i w całej Europie Środkowej i Zachodniej. W trakcie roku jednak czasami są wprowadzane korekty do rozkładu jazdy, nowy rozkład jazdy PKP jest ogłaszany w publicznych wiadomościach przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Oprócz ogłaszania w wiadomościach na dworcu często można spotkać ogłoszenie, które jest do dyspozycji podróżujących minimum 21 dni przed wejściem nowego rozkładu jazdy w życie, a na peronach co najmniej dziesięciodniowym wyprzedzeniem.

Żeby sprawdzić nowy rozkład PKP, z jakiego toru odjeżdża pociąg można pobrać elektroniczne wersje plakatów, które również można znaleźć na stacjach. Aby pobrać plakat z nowym rozkładem trzeba na początku wpisać nazwę, z jakiej stacji podróżnik będzie chciał odjechać oraz docelowej stacji. Na plakacie znajdują się informacje dotyczące pociągu, numeru peronu a także godziny przyjazdu i odjazdu pociągu.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że zmiany mogą być wprowadzane na początku oraz końcu wakacji. Wtedy często pojawia się zmiana godzin jazdy oraz ilość pociągów. Gdzie sprawdzić zmiany rozkładu jazdy na wakacje od Polskich Kolei Państwowych? Tak jak przy zwykłej zmianie rozkładu jazdy, wyszukiwać połączenie można na stronach internetowych oraz na samym dworcu. W sieci znajduje się wiele stron, które służą do sprawdzenia rozkładu jazdy PKP oraz ceny biletu na interesujący pociąg. W przypadku pociągów Intercity cena biletu zależy od tego, jak szybko go kupimy i ile osób również będzie jechać tym połączeniem. W internecie sprzedaż rusza miesiąc przed datą połączenia o godzinie 00:30. Dlatego planując swoją wymarzoną podróż warto nie tylko sprawdzać rozkład jazdy pociągów PKP, ale i ceny biletów na interesujące połączenia.

Inne serwisy